Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Ścieżka pacjenta - krok 5

LECZENIE

wybór metody i ośrodka

  1. Konsylium lekarskie (chirurg, radioterapeuta, onkolog kliniczny) na podstawie rozpoznania patomorfologicznego, stanu zaawansowania choroby oraz badania markerów przedstawi Ci optymalną metodę leczenia. Masz prawo zapytać, czy w tym lub innych ośrodkach są dostępne inne terapie, które można u Ciebie zastosować. Jeśli tak, wybór metody leczenia należy do Ciebie.
  2. Także do Ciebie należy wybór ośrodka, który przeprowadzi wskazane leczenie. Ważne jest, aby był to ośrodek, który w sposób kompleksowy prowadzi leczenie, ma dostęp do nowoczesnych terapii.
  3. Jeśli jesteś pacjentem/ką we wczesnym stadium raka płuca (około 20% chorych), powinieneś/aś mieć przeprowadzone radykalne leczenie chirurgiczne w specjalistycznym ośrodku, posiadającym oddział torakochirurgii, zajmujący się operacyjnym leczeniem raka płuca lub radioterapię wysokodawkową w specjalistycznym ośrodku onkologicznym
  4. Jeśli należysz do grupy chorych, u których potwierdzono mutacje w genie EGFR lub rearanżację w genie ALK czy ROS-1, sprawdź, czy kwalifikujesz się do leczenia celowanego, które powinieneś/aś przeprowadzić w specjalistycznym ośrodku onkologicznym.
  5. Jeśli jesteś w grupie chorych, u których nie wykryto mutacji w genie EGFR, ani nieprawidłowości w genach ALK i ROS-1, sprawdź czy powinieneś/aś być leczony z zastosowaniem immunoterapii. U chorych z potwierdzoną ekspresją białka PD-L1 (równą lub wyższą niż 50%) immunoterapia może być stosowana w 1 linii leczenia. W 2 linii leczenia ilość białka PD-L1 nie ma znaczenia, by można było zastosować immunoterapię.
  6. Zapytaj też o inne metody leczenia, np. farmakoterapię w skojarzeniu z radioterapią lub o skierowanie do ośrodka prowadzącego badania kliniczne.
  7. Poproś o informacje na temat działań niepożądanych wybranej przez Ciebie terapii, dotyczących funkcji poszczególnych narządów czy układów oraz zachowania płodności.
  8. W razie wystąpienia działań niepożądanych terapii, natychmiast zgłoś je lekarzowi. Ich niekontrolowany rozwój może prowadzić do przerwania terapii, a nawet sytuacji niebezpiecznych dla Twojego życia i zdrowia. Nie bój się przerwania terapii, obecnie istnieje wiele metod minimalizacji działań niepożądanych. Zapytaj też, czy możesz liczyć na konsultacje specjalistów z innych dziedzin medycyny, np. kardioonkologa, neuroonokologa, dermatologa, dietetyka czy psychologa.
  9. Jeśli wskazana dla Ciebie terapia nie jest refundowana w Polsce, zapytaj swojego lekarza prowadzącego, czy jest ona dostępna w procedurze Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych lub poproś o informacje o prowadzonych badaniach klinicznych.
  10. Podczas leczenia i po jego zakończeniu stosuj się do zaleceń lekarza i kalendarza wizyt oraz badań kontrolnych. Współpraca lekarza z pacjentem to podstawa sukcesu terapii.


UWAGA

Rozpoczynając leczenie wybierz ośrodek, który zapewni kompleksowe leczenie, dostęp do wszystkich aktualnie refundowanych terapii.

Pytania, które powinieneś/aś zadać swojemu lekarzowi rodzinnemu:
  • Jakie są opcje leczenia mojej choroby? Od czego zależy wybór?
  • Skoro nie kwalifikuję się do zabiegu chirurgicznego, czy wskazane jest u mnie leczenie jedną z nowoczesnych metod – terapią celowaną, immunoterapią?
  • Czy ośrodek, w którym będę leczony zapewnia dostęp do wskazanej dla mnie terapii?
  • Jak długo trwa leczenie?
  • Czy będę leczony na oddziale czy w ramach leczenia ambulatoryjnego?
  • Czy moje leczenie będzie prowadzone w formie wlewów dożylnych czy tabletek?
  • Jakie są możliwe działania niepożądane leczenia, takie jak dolegliwości serca, wątroby czy też problem z płodnością?
  • Czy są sposoby na zminimalizowanie działań niepożądanych terapii?
  • Czy są metody wspierające terapię, z których mogę korzystać bez szkody dla podstawowego leczenia, np. odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, pomoc psychoonkologa? Jeśli tak, to jakie?
  • Gdzie mogę szukać pomocy, jeśli będę doświadczać trudności podczas leczenia – czy będę miał/a kontakt z lekarzem, pielęgniarką?
  • Które organizacje wspierają pacjentów z rakiem płuca, gdzie ich szukać?
  • Jak często muszę wykonywać badania kontrolne?

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.