Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Leczenie

Chemioterapia

Chemioterapia

Wyleczenie Pacjenta onkologicznego polega na całkowitym i trwałym usunięciu wszystkich komórek nowotworowych z jego organizmu. W przypadku nowotworu o niskim stadium zaawansowania i niskiej złośliwości, efekt taki można uzyskać poprzez chirurgiczne usunięcie tkanki nowotworowej. W wyższych stadiach zaawansowanych wyleczenie raka jest możliwe po wprowadzeniu chemioterapii.

Chemioterapia stanowi współcześnie jedną z  metod systemowego leczenia nowotworów złośliwych. W zależności od indywidualnych wskazań może być stosowania samodzielnie, lub w połączeniu z pozostałymi metodami leczenia nowotworów (leczenie operacyjne, radio-, immunoterapia).

Agresywność nowotworów złośliwych zależy od szybkości, z jaką jego komórki dzielą się i tworzą kolejne „pokolenia”. Wraz z rozrastaniem się guza zwiększa się prawdopodobieństwo, że dotrze on do pobliskich naczyń chłonnych i krwionośnych, poprzez które rozniesie się do innych części organizmu tworząc przerzuty.

Istotą i nadrzędnym celem działania chemioterapii jest próba zniszczenia w organizmie chorych komórek, które wymknęły się spod nadzoru układu odpornościowego poprzez podanie pacjentowi leków cytostatycznych.

Mechanizm działania cytostatyków polega na zablokowaniu cyklu komórkowego oraz uruchomieniu genetycznie zaprogramowanych mechanizmów śmierci komórkowej (apoptozy). Prowadzi do zniszczenia komórek rakowych, które różnią się  od komórek zdrowych sposobem wzrostu oraz zdolnością odnowy. Nowotwór jest znacznie bardziej wrażliwy na chemioterapię niż tkanki prawidłowe ze względu na znacznie większą frakcję wzrostową. Posiada także więcej receptorów i szybciej wchłania podaną substancję.

Leki cytostatyczne hamują zatem rozrost nowotworu i zmniejszają ryzyko powstania przerzutów.

Chemioterapia najczęściej podawana jest dożylnie w formie kroplówek. W zależności od rodzaju leku czas podania waha się od około 15 minut do 3 godzin. Chemioterapia jest podawana w określonych odstępach czasu – najczęściej co 21 dni (tak zwany „cykl chemioterapii”). Chemioterapia kroplówkowa dociera do wszystkich części organizmu i niszczy ukryte komórki nowotworowe.

Podobny mechanizm działania ma chemioterapia doustna, która wchłania się przez przewód pokarmowy i może być przyjmowana w domu.

Inne formy chemoterapii stosuje się rzadziej. Jedną z nich jest chemia dotętnicza. Istnieją także chemioterapeutyki, które podaje się do jam ciała, np. jamy otrzewnowej czy opłucnowej. Można również leczyć za pomocą leków chemicznych aplikowanych miejscowo, na przykład w postaci maści.

Chemioterapia działa niestety, choć w mniejszym stopniu,  również na komórki zdrowe. Najbardziej podatne na działanie chemioterapii są szybko dzielące się komórki szpiku, przewodu pokarmowego i mieszków włosa – stąd wypadanie włosów podczas chemioterapii  oraz inne przykre skutki uboczne leczenia chemioterapią. Istnieją jednak skuteczne metody wspomagające organizm Pacjenta podczas terapii i przynoszące ulgę w niepożądanym działaniu chemioterapii.

Działania niepożądane podczas chemioterapii:
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • zaparcia,
  • stany zapalne błon śluzowych i zapalenie spojówek,
  • zagrażająca życiu reakcja uczuleniowa na leki,
  • osłabienie, pogorszenie wydolności krążeniowo-oddechowej,
  • uczucia drętwienia oraz osłabienia siły mięśniowej kończyn,
  • bóle mięśniowe i stawowe,
  • pogorszenie funkcji nerek,
  • zaburzenia kontroli ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca i wydolności mięśnia sercowego,
  • odwracalne wyłysienie lub częściowe wypadanie włosów,
  • stany zapalne skóry, wysypka, pokrzywka,
  • stany zapalne w miejscu wkucia, niedrożność portu centralnego, w efekcie zakrzepica

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.