Chemioterapia
Wyleczenie Pacjenta onkologicznego polega na całkowitym i trwałym usunięciu wszystkich komórek nowotworowych z jego organizmu. W przypadku nowotworu o niskim stadium zaawansowania i niskiej złośliwości, efekt taki można uzyskać poprzez chirurgiczne usunięcie tkanki nowotworowej. W wyższych stadiach zaawansowanych wyleczenie raka jest możliwe po wprowadzeniu chemioterapii.
Chemioterapia stanowi współcześnie jedną z metod systemowego leczenia nowotworów złośliwych. W zależności od indywidualnych wskazań może być stosowania samodzielnie, lub w połączeniu z pozostałymi metodami leczenia nowotworów (leczenie operacyjne, radio-, immunoterapia).
Agresywność nowotworów złośliwych zależy od szybkości, z jaką jego komórki dzielą się i tworzą kolejne „pokolenia”. Wraz z rozrastaniem się guza zwiększa się prawdopodobieństwo, że dotrze on do pobliskich naczyń chłonnych i krwionośnych, poprzez które rozniesie się do innych części organizmu tworząc przerzuty.
Istotą i nadrzędnym celem działania chemioterapii jest próba zniszczenia w organizmie chorych komórek, które wymknęły się spod nadzoru układu odpornościowego poprzez podanie pacjentowi leków cytostatycznych.
Mechanizm działania cytostatyków polega na zablokowaniu cyklu komórkowego oraz uruchomieniu genetycznie zaprogramowanych mechanizmów śmierci komórkowej (apoptozy). Prowadzi do zniszczenia komórek rakowych, które różnią się od komórek zdrowych sposobem wzrostu oraz zdolnością odnowy. Nowotwór jest znacznie bardziej wrażliwy na chemioterapię niż tkanki prawidłowe ze względu na znacznie większą frakcję wzrostową. Posiada także więcej receptorów i szybciej wchłania podaną substancję.