Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Diagnostyka

Badania obrazowe

Tomografia komputerowa

Jest to zaawansowane badanie diagnostyczne, w którym przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu rentgenowskiego wykonuje się tysiące zdjęć poszczególnych narządów. Zdjęcia są robione pod różnymi kątami i na różnych poziomach. Komputer łączy je, tworząc trójwymiarowy obraz. Badanie wykonuje się w pracowni tomografii komputerowej pod kierunkiem lekarza.

Tomografia komputerowa pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości, określić ich dokładną lokalizację i monitorować skuteczność leczenia.

Tomografia klatki piersiowej jest jednym z podstawowych badań wykonywanym w przypadku podejrzenia raka płuc - pozwala wykluczyć lub potwierdzić obecność masy patologicznej oraz ocenić jej położenie w stosunku do narządów klatki piersiowej lub ściany klatki piersiowej (pozwala to lekarzowi podjąć decyzję, czy wykonać biopsję ściany klatki piersiowej, czy też nie).

Warto także wykonać tomografię jamy brzusznej, może wykazać, czy rak rozprzestrzenił się na wątrobę, nadnercza lub inne narządy. Tomografia komputerowa głowy może potwierdzić lub wykluczyć obecność przerzutów do mózgu. Podczas tomografii podaje się dożylnie jod jako środek kontrastowy. Kontrast pozwala na dokładniejsze obejrzenie ocenianego obszaru podczas badania. Zanim zlecimy wykonanie tomografii komputerowej z kontrastem, musimy upewnić się, czy nerki pacjenta pracują prawidłowo (mierząc poziom kreatyniny we krwi).

tomografia komputerowa
Przygotowanie do badania

Sześć godzin przed tomografią nie należy jeść, na trzy godziny przed badaniem, trzeba powstrzymać się od picia. Ten rodzaj diagnostyki nie jest bolesny. Dyskomfort wywołuje jedynie podanie zastrzyku z kontrastem i nieruchome leżenie w jednej pozycji przez kilka minut.

Osoby chorujące na tarczycę powinny mieć zaświadczenie od prowadzącego lekarza endokrynologa, że nie ma przeciwwskazań do podania kontrastu. Natomiast wszyscy skierowani na badanie z kontrastem, muszą przedstawić aktualne wyniki badań krwi z oznaczeniem poziomu kreatyniny i mocznika.

Na badanie należy założyć wygodne i luźne ubranie. Biżuterię i wszelkie metalowe elementy trzeba zdjąć. Przed badaniem panie są proszone również o zdjęcie stanika. Każda ciężarna lub podejrzewająca ciążę pacjentka, powinna powiadomić o tym personel medyczny pracowni. 

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.