Leczenie
Radiochemioterapia
Według obowiązujących na świecie standardów leczenia, a także w świetle polskich wytycznych klinicznych, najskuteczniejszą i podstawową formą leczenia pacjentów na miejscowo zaawansowanego nieoperacyjnego (stadium III) NDRP jest jednoczasowa radiochemioterapia (RT-CHT).
Możliwość zastosowania leczenia jednoczasowego zależne jest nie tylko od wielkości zmian i ich lokalizacji, ale także od stanu pacjenta i jego wydolności narządowej. W sposób istotny wydłuża przeżycie chorych w porównaniu z leczeniem sekwencyjnym.
Ponieważ radioterapia jest w stanie objąć duże objętości narządu, w tym przypadku płuca, należy wzmocnić jej działanie poprzez zwiększenie promieniowrażliwości. Właśnie w ten sposób działa chemioterapia, która jest realizowana razem z radioterapią. Jest najbardziej skuteczna, kiedy podaje się ją podczas całego cyklu napromieniania.
Zastosowanie jednoczasowej radiochemioterapii w raku płuca zwiększa szanse pacjenta na zasadnicze cofnięcie się zmian nowotworowych i wydłużenie czasu przeżycia. Redukuje również ryzyko wystąpienia przerzutów odległych.
Najnowsze osiągnięcia związane z terapią immunologiczną obejmują także konsolidację immunoterapią prowadzoną rok czasu po zakończeniu leczenia skojarzonego.
Do jednoczasowej radiochemioterapii można kwalifikować pacjentów z grypy II B i III A, z oceną według skali ECOG 0 lub 1, bez dodatkowych chorób współistniejących takich jak: choroby układu krążenia czy zaawansowane zmiany w układnie oddechowym. Decyzję o klasyfikacji konkretnego pacjenta podejmuje lekarz w oparciu o wszystkie wyniki badań.
Radiochemioterapia wymaga współpracy między lekarzami radioonkologiem i onkologiem klinicznym i powinna być realizowana w wyspecjalizowanych ośrodkach, gdzie istnieje zespół z doświadczeniem w zakresie powikłań płucnych.
Podwójna immunoterapia
Podwójna immunoterapia z niewielką dawką chemioterapii (2 cykle) jest alternatywą dla pacjentów, którzy nie mogą stosować leczenia celowanego lub mają zbyt małą ekspresję antygenu PD-L1 (może tu przejście do badania molekularne).
W przypadku raka płuca skuteczność pojedynczej immunoterapii z chemioterapią jest dość mocno zależna od ekspresji markera PD-L1. Im niższa ekspresja, tym efektywność terapii jest słabsza.
Podwójna immunoterapia (niwolumabem i ipilimumabem) z ograniczoną chemioterapią zastosowana, przy bardzo niskich lub zerowych wynikach ekspresji PD-L1 zwiększa efektywność leczenia. Można stosować ją również u pacjentów bez oznaczenia ekspresji PD-L1 jak i u tych, u których przeprowadzono badanie, jednak wyniki są niejednoznaczne.
Podwójna immunoterapia to dwa leki, każdy z nich ma inny mechanizm działania i inny tzw. punkt uchwytu. Jeden lek powoduje namnożenie limfocytów T, drugi - nasila ich działanie przeciwko komórkom nowotworowym.
Leczenie podwójna immunoterapią można stosować już w I linii i odbywa się w ramach programu lekowego B.6.
Chcesz wiedzieć więcej? - przejdź pod link
Chemioimmunoterapia
Chemioimmunoterapia jak sama nazwa wskazuuje jest połączeniem dwóch metod terapii: chemioterapii wielolekowej opartej na pochodnych platyny i lekiem immunoterapeutycznym. Który modyfikuje odpowiedź odpornościową organizmu, skierowaną do walki z nowotworem.
Skuteczność chemioimmunoterapii bazuje na tym, że chemioterapia zwiększa tzw. immunogenność guza nowotworowego, który staje się bardziej rozpoznawalny dla układu immunologicznego. Dzięki temu, że komórki nowotworowe się rozpadają, uwalniają się antygeny nowotworowe, pojawiają się cząsteczki, dzięki którym układ immunologiczny jest w stanie taką komórkę rakową rozpoznać, a następnie zniszczyć. Dodanie leków immunoterapeutycznych do chemioterapii mobilizuje jeszcze bardziej układ immunologiczny do niszczenia komórek nowotworowych.
Idea leczenia chemioimmunoterapą, polega na tym, że wykorzystuje się długofalowe efekty leczenia immunologicznego, stosowanego już od samego początku, żeby wyniki, które dają jednoczasowa chemio- i immunoterapia utrzymać jak najdłużej.
Sama immunoterapia jest zbyt słabym leczeniem i u niektórych chorych na NDRP, nie dawałaby zadowalających efektów, a chemioterapia zapewnia tylko krótkotrwałą poprawę. Dopiero synergia tych dwóch metod daje poprawę na dłuższy czas. Po zastosowaniu chemioimmunoterapii remisja u niektórych chorych trwa nawet kilka lat.
Taka metoda terapeutyczna stosowana jest obecnie w leczeniu niedrobnokomórkowego i drobnokomórkowego raka płuca.
Obecnie możemy leczyć chorych z niską ekspresją PD-L1 za pomocą chemioimmunoterapii, jeśli badania immunohistochemiczne wykażą ekspresję PD-L1 na mniej niż 50% komórek nowotworowych.
Skuteczność tych dwóch metod leczenia jest porównywalna, ale monoterapia daje mniej skutków ubocznych. Chemioterapia niesie ze sobą większą toksyczność leczenia. U chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca konieczne jest także wykluczenie obecności mutacji w genie EFGR oraz rearanżacji genów ALK i ROS1.
Zastosowanie chemioimmunoterapii daje zdecydowanie większą szansę na uzyskanie odpowiedzi na leczenie w porównaniu ze stosowaniem samej chemioterapii.
Chemioimmunoterapia może być stosowana w ramach programu lekowego B.6. u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca do leczenia pierwszej linii (dotyczy wyłącznie chorych, u których nie była wcześniej stosowana immunoterapia lub immunochemioterapia) z wykorzystaniem substancji czynnej pembrolizumab albo atezolizumab albo cemiplimab albo niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem:
- rak niepłaskonabłonkowy z ekspresją PD-L1 < 50% – pembrolizumab w skojarzeniu z pemetreksedem i pochodną platyny,
- rak płaskonabłonkowy lub NOS z ekspresją PD-L1 < 50% – pembrolizumab w skojarzeniu z paklitakselem i karboplatyną,
- rak płaskonabłonkowy lub niepłaskonabłonkowy lub NOS z ekspresją PD-L1 < 50% – niwolumab w skojarzeniu z ipilimumabem i chemioterapią (2 cykle) opartą o pochodne platyny
Podstawowym kryterium stosowania tego leczenia jest bardzo dobry stan ogólny chorego, czyli musi on być w pełni sił. W przeciwnym wypadku efektu szanse na uzyskanie pozytywnego efektu są niewielkie. Kolejny warunek – pacjent musi się nie kwalifikować do terapii celowanej.
Chcesz wiedzieć więcej? - przejdź pod polecane linki:
1. chemioimmunoterapia raka płuca
2. długofalowe efekty przy chemioimmunoterapii raka płuca
3. najlepsze terapie raka płuca należy wdrażać w I linii leczenia