Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Leczenie drobnokomórkowego raka płuca

Chirurgia w raku drobnokomórkowym

Leczenie chirurgiczne znajduje zastosowanie jedynie u chorych z bardzo ograniczoną chorobą bez zajętych węzłów chłonnych i dotyczy ono mniej niż 5% przypadków. Zabieg operacyjny polega na wycięciu jednego lub dwóch płatów płuca i okolicznych węzłów chłonnych. Unika się resekcji całego płuca. Po operacji wskazane jest podanie uzupełniającej chemioterapii, czyli 4- 6 cykli leczenia według schematu PE. Jeżeli w raporcie histopatologicznym widnieje informacja o zajęciu węzłów chłonnych przez nowotwór należy rozważyć dodatkowo radioterapię na ten obszar. Podaje się ją najczęściej po zakończeniu chemioterapii. W każdym przypadku wykonuje się radioterapię elektywną (profilaktyczną) na obszar mózgowia. Ma ona na celu obniżenie ryzyka pojawienia się przerzutów odległych w ośrodkowym układzie nerwowym i wydłużenie czasu przeżycia.

Chirurgia w raku drobnokomórkowym

Chemioterapia w raku drobnokomórkowym

Chemioterapia jest podstawową metodą leczenia chorych na drobnokomórkowego raka płuca. Stosuje się ją zarówno w leczeniu choroby ograniczonej, jak i zaawansowanej. Najczęściej używanym schematem jest połączenie dwóch leków: cisplatyny i etopozydu czyli schemat PE podawany dożylnie przez 3 dni raz na 3 tygodnie przez 4 do 6 cykli. Rzadziej stosowane są nieco mniej skuteczne połączenia cyklofosfamidu, doksorubicyny i winkrystyny (schemat CAV) lub cyklofosfamidu, doksorybicyny i etopozydu (schemat CAE). Nie należy podawać ich w połączeniu z radioterapią z uwagi na wysoką toksyczność. W sytuacji zaburzonej funkcji nerek cisplatynę w pierwszym ze schematów można zastąpić karboplatyną.

W Polsce upowszechniły się schematy oparte na cisplatynie. Karboplatyna jest zarezerwowana dla tych chorych, u których są przeciwwskazania do stosowania cisplatyny.

Chemioterapia w raku drobnokomórkowym
Chirurgia w raku drobnokomórkowym

Chemioimmunoterapia w raku drobnokomórkowym

Współczesna onkologia nie dysponuje aktualnie żadnym preparatem z grupy leków ukierunkowanych molekularnie (celowanych) w leczeniu raka drobnokomórkowego płuca. Obiecującą opcją terapeutyczną dla raka drobnokomórkowego płuca wydaje się być natomiast immunoterapia.

Immunoterapia jest dostępna w ramach programu lekowego B.6 (pkt 1.11.) dla grupy chorych z rakiem drobnokomórkowym w stopniu 4, czyli w chorobie przerzutowej. Obie te metody leczenia (chemioterapia + immunoterapia) działają synergistycznie. Zastosowanie leku immunokompetentnego w połączeniu z chemioterapią ma za zadanie utrzymać dłużej efekt chemioterapii.

Dostępne są dwa schematy leczenia:

  1. atezolizumab  - w skojarzeniu z karboplatyną i etopozydem w leczeniu I linii u dorosłych z drobnokomórkowym rakiem płuca (DRP) w chorobie rozległej (ES-SCLC)
  2. durwalumab – w  skojarzeniu z etopozydem i karboplatyną lub cisplatyną w I linii leczenia dorosłych z rozległym drobnokomórkowym rakiem płuca (DRP)

Od 1 marca 2023 r. program lekowy jest dostępny również dla pacjentów mających przerzuty do ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Leczenie złożone z chemioterapii i immunoterapii jest skuteczniejsze niż samodzielna chemioterapia również w tej grupie chorych.

Możliwość kwalifikowania chorych z przerzutami do OUN do leczenia immunoterapią jest obwarowana ograniczeniami. Pacjenci muszą być w dobrej kondycji zarówno fizycznej, jak i neurologicznej, przede wszystkim bez objawów wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego wynikających z ucisku guza na mózg, takich jak nudności i zawroty głowy. Są to dolegliwości, które zagrażają bezpośrednio życiu choremu.

Chemioterapia w raku drobnokomórkowym

Radiochemioterapia w raku drobnokomórkowym

Ze względu na wysoką wrażliwość na chemioterapię i radioterapię oraz wysoki odsetek wznów choroby w miejscu jej pierwotnego występowania (80%) w leczeniu ograniczonej postaci raka drobnokomórkowego płuca stosuje się połączenie tych dwóch metod. Wyróżniamy dwa typy takiego leczenia: radiochemioterapię jednoczasową i sekwencyjną.

Radiochemioterapia jednoczasowa polega na podawaniu od pierwszego dnia leczenia zarówno chemioterapii jak i radioterapii. Schematem z wyboru jest skojarzenie cisplatyny i etopozydu podawanych co 3 tygodnie. Po zakończeniu radioterapii, która może trwać około 3 tygodnie (wówczas, gdy podawana jest dwa razy dziennie) lub 5 - 6 tygodni (podawana jeden raz dziennie), kontynuuje się chemioterapię do 4 cykli.

 Radiochemioterapia sekwencyjna polega na rozpoczęciu leczenia od samej chemioterapii a następnie dołączenie radioterapii. Z uwagi na to, że jednoczasowa radiochemoterapia istotnie zwiększa szanse na wyleczenie lub uzyskanie długiego okresu zatrzymania choroby, jest ona postępowaniem rekomendowanym. Jeżeli z różnych powodów nie można jednocześnie rozpocząć chemioterapii i radioterapii zaleca się dołączenie radioterapii najpóźniej przy drugim cyklu leczenia. Do takiej terapii kwalifikują się chorzy w dobrym stanie ogólnym, bez dużej ilości chorób internistycznych i bez obciążeń, które mogłyby prowadzić do nasilenia działań niepożądanych. Radiochemioterapia jest leczeniem obarczonym toksycznością - połączenie dwóch metod prowadzi do zwiększonego ryzyka uszkodzenia przełyku i płuc oraz szpiku kostnego co objawia się osłabieniem, podatnością na zakażenia, zaburzeniem połykania pokarmów i płynów, kaszlem, dusznością i gorączką. Po zakończeniu leczenia wykonuje się badanie obrazowe (tomografia komputerowa) i w przypadku dobrej odpowiedzi na leczenie - zmniejszenie się lub wycofanie guza - chorego kwalifikuje się do radioterapii profilaktycznej na obszar mózgowia.

W leczeniu raka drobnokomórkowego płuca z obecnością przerzutów odległych do innych narządów lub drugiego płuca stosuje się przede wszystkim chemioterapię - tak jak opisano na początku rozdziału. W przypadku dobrej odpowiedzi na leczenie, czyli zmniejszenie się lub wycofanie widocznych przed rozpoczęciem zmian nowotworowych można zastosować trwającą dwa tygodnie paliatywną radioterapię na obszar guza w płucu. Takie postępowanie zwiększa odsetek osób przeżywających dwa lata od rozpoznania, ale głównie dotyczy to tych u których nie stwierdzono przerzutów poza narządami klatki piersiowej. W razie dobrej odpowiedzi na leczenie należy również zakwalifikować chorego do radioterapii profilaktycznej na obszar mózgowia.

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.