Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Leczenie

Leczenie okołooperacyjne

Leczenie okołooperacyjne można zastosować u pacjentów, u których nowotwór wykryto w stadium pozwalającym na wdrożenie leczenia radykalnego, czyli z intencją zniszczenia wszystkich komórek nowotworowych. Przeprowadzenie zabiegu operacyjnego poprzedzać może wdrożenie leczenia neoadjuwantowego. Terapia podawana po zabiegu operacyjnym nazywana jest adjuwantem.

Jakie korzyści wynikają z leczenia okołooperacyjnego?

Celem leczenia neoadjuwantowego i adjuwantowego jest zniszczenie wszystkich komórek nowotworowych, które znajdują się w ciele pacjenta, i zwiększenie szans na wieloletnie przeżycie. Tzw. mikroprzerzuty, niewidoczne w badaniach obrazowych i podczas operacji, pozostawione w organizmie i nieleczone, mogą przekształcić się w widoczny, nawracający nowotwór lub dotrzeć do odległych tkanek.

Leczenie neoadjuwantowe może wpłynąć na zmniejszenie się rozmiaru guza przed zabiegiem operacyjnym i stosuje się je, by zapobiec potencjalnemu rozwojowi niewidocznych w ramach badań obrazowych mikroprzerzutów. Znajduje zastosowanie m.in. w sytuacjach, gdy wykryty guz jest na tyle duży, że jego resekcja nie jest możliwa w danej chwili. Umożliwia również przeprowadzenie operacji w mniej rozległy sposób, zachowując funkcję narządu, który został zaatakowany przez nowotwór. Niekiedy tego typu terapia wpływa ponadto na zmniejszenie zaawansowania choroby w klasyfikacji TNM.

Leczenie adjuwantowe jest uzupełnieniem terapii zasadniczej i ma za zadanie wydłużenie czasu przeżycia wolnego od progresji choroby. Stosuje się je po chirurgicznym wycięciu zmiany. Pozwala ono na wyeliminowanie ryzyka mikroprzerzutów, wznowy miejscowej czy przerzutów odległych, a więc wpływają na poprawę rokowań pacjentów.

Leczenie okołooperacyjne
Dostęp

Leczenie okołooperacyjne zwiększa szanse na wyleczenie pacjenta. Do niedawna standardem leczenia adjuwantowego i neoadjuwantowego była jedynie chemioterapia. Dziś pacjenci z rakiem płuca spełniający kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.6  mogą być leczeni adjuwantową immunoterapią atezolizumabem oraz leczeniem celowanym - ozymertynibem. Ministerstwo Zdrowia jest w trakcie procesu refundacyjnego, który – miejmy nadzieję – otworzy drzwi do stosowania u pacjentów przedoperacyjnej immumnoterapii niwolumabem.

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.