Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Diagnostyka

Karta DiLO

Karta DiLO to skrócona nazwa od Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Wprowadzono ją w polskiej ochronie zdrowia w 2015 roku w ramach pakietu onkologicznego. Dzięki karcie DiLO pacjent, u którego lekarze podejrzewają nowotwór, wchodzi na ścieżkę diagnostyki i leczenia raka zwanej też szybką ścieżką onkologiczną. 

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) ma prawo wystawienia zielonej karty DiLO i skierowania pacjenta do odpowiedniego specjalisty, jeżeli na podstawie wstępnych badań i objawów chorego stwierdzi podejrzenie nowotworu złośliwego. Może on także zlecić wstępne badania, które mogą być pomocne w procesie diagnostyki.

karta DiLO

Kartę DiLO może również wystawić:

  • lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (lekarz AOS)
  • lekarz udzielający świadczeń w ramach programów zdrowotnych
  • lekarz specjalista w szpitalu

Diagnostyka, którą nadzoruje specjalista, przeprowadzana jest w celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu. Ten etap nie powinien być dłuższy niż 28 dni. W przypadku rozpoznania nowotworu, lekarz zleca diagnostykę pogłębioną. W jej zakresie realizowane są badania, które są niezbędne do oceny stadium zaawansowania nowotworu, jego rodzaju i ewentualnych przerzutów. Czas trwania tego etapu nie powinien być dłuższy niż 21 dni.

W placówkach leczących w ramach pakietu onkologicznego, czas oczekiwania na wizytę lub badanie diagnostyczne nie powinien przekroczyć tygodnia. 

Kartę DiLO można uzyskać jedynie w placówkach medycznych posiadających kontrakt z NFZ. Lekarz wystawia kartę w formie elektronicznej w specjalnym systemie. Pacjent otrzymuje ją w wersji papierowej. Gdy karta ulegnie zgubieniu lub zniszczeniu można poprosić o wydanie duplikatu druku.

Należy pamiętać, że karta DiLO zostaje przypisana do konkretnego szpitala czy przychodni. Oznacza to, że pacjent może zapisywać się do specjalisty tylko w tej konkretnej placówce. Przy zmianie lekarza lub szpitala karta traci ważność i należy wyrobić nową.

Zieloną kartę diagnostyki uzyskuje się nie tylko przy pierwotnej diagnozie nowotworu. Można ją też dostać przy nawrocie choroby. Karta DiLO jest tak długo ważna, ile trwa proces diagnostyki i terapii. Zamyka się ją, kiedy podczas badań nowotwór nie zostanie potwierdzony lub gdy zakończy się leczenie onkologiczne.

Ważne

Nie każda placówka realizuje świadczenia w ramach pakietu onkologicznego.
Listę miejsc, które się tym zajmują, można znaleźć w podanym niżej linku oraz na stronie internetowej wojewódzkiego oddziału NFZ - wpisująć SZYBKA ŚCIEŻKA ONKOLOGICZNA.

Na drzwiach placówki, która realizuje świadczenia w ramach katy DiLO znajduje się zielone logo „szybka terapia onkologiczna”.

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.