Kartę DiLO może również wystawić:
- lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (lekarz AOS)
- lekarz udzielający świadczeń w ramach programów zdrowotnych
- lekarz specjalista w szpitalu
Diagnostyka, którą nadzoruje specjalista, przeprowadzana jest w celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu. Ten etap nie powinien być dłuższy niż 28 dni. W przypadku rozpoznania nowotworu, lekarz zleca diagnostykę pogłębioną. W jej zakresie realizowane są badania, które są niezbędne do oceny stadium zaawansowania nowotworu, jego rodzaju i ewentualnych przerzutów. Czas trwania tego etapu nie powinien być dłuższy niż 21 dni.
W placówkach leczących w ramach pakietu onkologicznego, czas oczekiwania na wizytę lub badanie diagnostyczne nie powinien przekroczyć tygodnia.
Kartę DiLO można uzyskać jedynie w placówkach medycznych posiadających kontrakt z NFZ. Lekarz wystawia kartę w formie elektronicznej w specjalnym systemie. Pacjent otrzymuje ją w wersji papierowej. Gdy karta ulegnie zgubieniu lub zniszczeniu można poprosić o wydanie duplikatu druku.
Należy pamiętać, że karta DiLO zostaje przypisana do konkretnego szpitala czy przychodni. Oznacza to, że pacjent może zapisywać się do specjalisty tylko w tej konkretnej placówce. Przy zmianie lekarza lub szpitala karta traci ważność i należy wyrobić nową.
Zieloną kartę diagnostyki uzyskuje się nie tylko przy pierwotnej diagnozie nowotworu. Można ją też dostać przy nawrocie choroby. Karta DiLO jest tak długo ważna, ile trwa proces diagnostyki i terapii. Zamyka się ją, kiedy podczas badań nowotwór nie zostanie potwierdzony lub gdy zakończy się leczenie onkologiczne.