Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Badania inwazyjne

Dla dokładnego określenia charakteru zmiany patologicznej istnieje potrzeba uzyskania materiału do badania mikroskopowego.

Materiał można pobrać zarówno ze zmian umieszczonych pod skórą, w tkance podskórnej (jak np. węzły chłonne dołów nadobojczykowych czy pachowych) jak i ze zmiany położonej w płucu czy śródpiersiu.

Badanie wykonuje się w celu poszukiwania oraz oceny zmian chorobowych w obrębie tchawicy i oskrzeli. Możliwe jest także pobranie materiału ze zmian w śródpiersiu, oskrzelach i płucach do badań patomorfologicznych (ocena pod mikroskopem), molekularnych (m.in. genetycznych) oraz mikrobiologicznych (posiewy wydzieliny i/lub popłuczyn oskrzelowych) w celu ustalenia rozpoznania i włączenia odpowiedniego leczenia.

Materiał do badań patomorfologicznych i molekularnych pobierany jest za pomocą małych kleszczyków, szczoteczki cytologicznej, igły i/lub kriosondy. Narzędzia są wprowadzane przez kanał roboczy wewnątrz bronchoskopu. Próbki materiału są pobierane kilkukrotnie z każdego zmienionego miejsca dla zapewnienia jak najbardziej precyzyjnej diagnozy.

Badanie jest też nieodzowne przed planowaną operacją usunięcia miąższu płuca w celu dokładnego ustalenia zakresu zabiegu. Podczas bronchoskopii fiberoskopowej istnieje także możliwość wprowadzenia źródła promieniowania jonizującego w okolicę guza nowotworowego w celu przeprowadzenia miejscowego naświetlania tj. brachyterapii.

Badania endoskopowe

Poznaj różne metody badań inwazyjnych

Badania edoskopowe

treść przewodnia

zobacz więcej

Biopsja

treść przewodnia

zobacz więcej

Inne badania inwazyjne

treść przewodnia

zobacz więcej

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.