Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Leczenie

radioterapia

Radioterapia

Radioterapia, czyli leczenie promieniami o wysokiej energii jest nieinwazyjną, nieodczuwalną w żaden sposób przez pacjenta i stale udoskonalaną metodą walki z nowotworami.

W zależności od zakwalifikowania danego pacjenta jest stosowana samodzielnie, lub w skojarzeniu z innymi metodami leczenia nowotworów (leczenie operacyjne, chemio- i immunoterapia).

Jej specyfiką są krótkie, kilkunastominutowe zabiegi, wymagające wielu systematycznych powtórzeń.

Zgodnie z międzynarodowymi standardami radioterapia ma zastosowanie u około 75% osób chorych onkologicznie.

Promieniowanie stosowane na potrzeby radioterapii pozostaje pod ścisłą kontrolą, zapewniając skuteczne i bezpieczne działanie przeciwnowotworowe.

Radioterapia działa tylko na komórki w obrębie leczonego obszaru ogniskując promienie w obszarze guza, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dokładne dostosowanie przestrzennego rozkładu dawki promieniowania do kształtu i wielkości nowotworu przy jednoczesnej maksymalnej ochronie zdrowych sąsiadujących tkanek.

W zależności od zaawansowania choroby nowotworowej, ogólnego stanu pacjenta i współistnienia innych chorób, radioterapia może być stosowana w celu:

  • wyleczenia pacjenta (radioterapia radykalna z indywidualnie dla każdego pacjenta opracowanym  planem leczenia),
  • spowolnienia przebiegu choroby, złagodzenia jej objawów (radioterapia paliatywna, której celem  jest zapewnienie szybkiego efektu terapeutycznego, w znacznie krótszym czasie, dzięki czemu pacjent zyskuje.
Radioterapia wraz z chemioterapią są podstawowymi metodami leczenia drobnokomórkowego raka płuc.


Teleradioterapia

Najczęściej stosowaną metodą radioterapii w leczeniu raka płuc jest teleradioterapia polegająca na zewnętrznym leczeniu wiązkami promieniowania naświetlającymi zmiany nowotworowe z milimetrową precyzją zgodnie z przygotowanym, indywidualnym planem.

Brachyterapia

Brachyterapia to sprawdzona i bezpieczna metoda, umożliwiającą radioterapeutom leczenie raka płuca z większą precyzją i w mniej obciążający dla pacjenta sposób. Z jednej strony umożliwia podanie wyższej niż standardowa dawki na guz zamykający światło oskrzela, z drugiej strony ze względu na zastosowaną technikę lepiej chroni zdrowe tkanki otaczające guz płuca. Zaplanowana przez lekarza dawka promieniowania jest precyzyjnie podawana przez specjalne aplikatory (jeden lub dwa) umieszczone wewnątrz oskrzela. . Po podaniu odpowiedniej dawki w obrębie guza, system wycofuje źródło radioaktywne z aplikatorów do aparatu w sposób bezpieczny, zarówno dla chorego, jak i personelu.

To powoduje, że kurs leczenia jest znacznie krótszy i mniej uciążliwy niż inne metody terapii raka. Brachyterapia HDR może być zastosowana jako kuracja samodzielna lub jako skojarzona metoda leczenia (z teleradioterapią konformalną). Wybór postępowania zależy od zaawansowania choroby i od wspólnej decyzji lekarza i pacjenta.

Działania niepożądane podczas i po leczeniu radioterapią
  • zmiany skórne w miejscu napromieniowania (zaczerwienienie, swędzenie, łuszczenie, przebarwienia, pajączki naczyniowe)
  • zmiany w przełyku utrudniające przełykanie
  • ból w klatce piersiowej
  • duszność
  • kaszel
  • pogorszenie wydolności oddechowej
  • popromienne zapalenie płuc
  • ogólne osłabienie
  • senność

W okresie ponad 6 miesięcy po leczeniu może pojawić się może popromienne zwłóknienie płuc, w okolicy objętej napromieniowanej co może powodować duszności.

Rzadko zdarzają się zmiany w mięśniu sercowym (gromadzenie płynu w worku osierdziowym) i zwiększenie ryzyka choroby wieńcowej.

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.