Radioterapia
Radioterapia, czyli leczenie promieniami o wysokiej energii jest nieinwazyjną, nieodczuwalną w żaden sposób przez pacjenta i stale udoskonalaną metodą walki z nowotworami.
W zależności od zakwalifikowania danego pacjenta jest stosowana samodzielnie, lub w skojarzeniu z innymi metodami leczenia nowotworów (leczenie operacyjne, chemio- i immunoterapia).
Jej specyfiką są krótkie, kilkunastominutowe zabiegi, wymagające wielu systematycznych powtórzeń.
Promieniowanie stosowane na potrzeby radioterapii pozostaje pod ścisłą kontrolą, zapewniając skuteczne i bezpieczne działanie przeciwnowotworowe.
Radioterapia działa tylko na komórki w obrębie leczonego obszaru ogniskując promienie w obszarze guza, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dokładne dostosowanie przestrzennego rozkładu dawki promieniowania do kształtu i wielkości nowotworu przy jednoczesnej maksymalnej ochronie zdrowych sąsiadujących tkanek.
W zależności od zaawansowania choroby nowotworowej, ogólnego stanu pacjenta i współistnienia innych chorób, radioterapia może być stosowana w celu:
- wyleczenia pacjenta (radioterapia radykalna z indywidualnie dla każdego pacjenta opracowanym planem leczenia),
- spowolnienia przebiegu choroby, złagodzenia jej objawów (radioterapia paliatywna, której celem jest zapewnienie szybkiego efektu terapeutycznego, w znacznie krótszym czasie, dzięki czemu pacjent zyskuje.