Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Diagnostyka

Badania obrazowe

Pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET)

Pozytonowa tomografia emisyjna (w skrócie PET) jest techniką obrazowania funkcjonalnego.

Badanie to jest minimalnie inwazyjne. Wykorzystuje technologię radioizotopową, która pozwala na ocenę procesów metabolicznych w organizmie. W PET wykorzystuje się radiofarmaceutyki, czyli specjalne substancje radioaktywne podawane pacjentowi. Są to radioizotopy krótkotrwałe, co oznacza, że ​​ich okres półtrwania wynosi od kilku minut do kilku godzin. Najczęściej stosowanym jest FDG, radioaktywny izotop glukozy (fludeoksyglukoza). Podaje się go dożylnie osobie poddawanej badaniu. Izotopy promieniotwórcze koncentrują się tam, gdzie znajdują się tkanki aktywne metabolicznie, czyli tam, gdzie tego typu substancja jest najbardziej potrzebna - są to tkanki nowotworowe. Podany izotop promieniotwórczy kumuluje się w dużych ilościach i staje się widoczny w trakcie badania.

Skany PET są również ważne w diagnozowaniu guzków płuc (> 10 mm średnicy) wykrytych w tomografii komputerowej, gdy badanie to nie daje pewności co do ich charakteru.

PET odgrywa coraz większą rolę w onkologii. Ułatwia nie tylko samą diagnozę ale także monitorowanie stanu zdrowia pacjenta w trakcie leczenia i po jego zakończeniu. Pozytonowa tomografia emisyjna mimo, że wymaga użycia materiałów radioaktywnych jest bezpieczna.

pet
Przygotowanie do badania

W dniu poprzedzającym PET konieczne jest unikanie wysiłku fizycznego. Ważne jest by pacjent był na czczo. Nie może on zatem jeść przez minimum 6 godzin przed badaniem. Przed badaniem należy również wypić dużą ilość (co najmniej 0,5l - lecz im więcej tym lepiej) niegazowanej wody mineralnej. Musi być to czysta woda niegazowana bez żadnych dodatków smakowych.

Należy zabrać ze sobą na badanie wygodne ubranie, bez żadnych metalowych elementów takich jak, guziki, zamek błyskawiczny, klamra, itp. Gdy pacjent przyjmuje na stałe leki, powinien je zażyć tak jak zawsze. Zalecane jest też zabranie ze sobą wyników wykonanych dotychczas badań obrazowych i innej ważnej dokumentacji medycznej.

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.