Home » Diagnostyka » Badania obrazowe: » PET
Diagnostyka
Pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET)
Pozytonowa tomografia emisyjna (w skrócie PET) jest techniką obrazowania funkcjonalnego.
Badanie to jest minimalnie inwazyjne. Wykorzystuje technologię radioizotopową, która pozwala na ocenę procesów metabolicznych w organizmie. W PET wykorzystuje się radiofarmaceutyki, czyli specjalne substancje radioaktywne podawane pacjentowi. Są to radioizotopy krótkotrwałe, co oznacza, że ich okres półtrwania wynosi od kilku minut do kilku godzin. Najczęściej stosowanym jest FDG, radioaktywny izotop glukozy (fludeoksyglukoza). Podaje się go dożylnie osobie poddawanej badaniu. Izotopy promieniotwórcze koncentrują się tam, gdzie znajdują się tkanki aktywne metabolicznie, czyli tam, gdzie tego typu substancja jest najbardziej potrzebna - są to tkanki nowotworowe. Podany izotop promieniotwórczy kumuluje się w dużych ilościach i staje się widoczny w trakcie badania.
Skany PET są również ważne w diagnozowaniu guzków płuc (> 10 mm średnicy) wykrytych w tomografii komputerowej, gdy badanie to nie daje pewności co do ich charakteru.
PET odgrywa coraz większą rolę w onkologii. Ułatwia nie tylko samą diagnozę ale także monitorowanie stanu zdrowia pacjenta w trakcie leczenia i po jego zakończeniu. Pozytonowa tomografia emisyjna mimo, że wymaga użycia materiałów radioaktywnych jest bezpieczna.