Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Diagnostyka

Badania endoskopowe

Bronchoskopia

Bronchoskopia wykonywana jest w celu zdiagnozowania oraz leczenia chorób układu oddechowego.

Jest to badanie przeprowadzane za pomocą cienkiego, elastycznego bronchoskopu, określanego jako bronchofiberoskop - pozwala ona na wzrokową ocenę wyglądu błony śluzowej tchawicy i oskrzeli oraz strun głosowych.

Wyróżnia się następujące rodzaje bronchoskopii:

Elastyczna bronchoskopia (bronchofiberoskopia)

wykorzystuje długą, cienką, oświetloną rurkę do oglądania dróg oddechowych. Bronchoskop elastyczny (bronchofiberoskop)  jest używany częściej niż bronchoskop sztywny, ponieważ zwykle nie wymaga znieczulenia ogólnego i badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym.  Bronchofiberoskop jest wygodniejszy dla lekarza wykonującego badanie i zapewnia lepszy widok na mniejsze drogi oddechowe. Oprócz możliwości oglądania posiada kanał roboczy pozwalający na wprowadzenie specjalnie skonstruowanych narzędzi i pobranie materiału do badań laboratoryjnych i mikroskopowych. Można w ten sposób uzyskać aspirat do badania bakteriologicznego lub używając kleszczy pobrać wycinek ze zmian chorobowych do badania mikroskopowego.

Sztywna bronchoskopia

zwykle wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym i wykorzystuje prostą, wydrążoną metalową rurkę. Sztywna bronchoskopia jest wykonywana, kiedy występuje krwawienie w drogach oddechowych, które może blokować widok elastycznego zakresu a także w zakresie pobierania dużych próbek tkanek do biopsji. 

badania endoskopowe
Przygotowanie do badania
  • W dniu badania należy być na czczo - co najmniej 6 godzin przed badaniem nie jeść i nie pić dla uniknięcia zachłyśnięcia i związanych z tym powikłań. 
  • Jeśli pacjent przyjmuje jakieś leki stale np. z powodu choroby wieńcowej, nadciśnienia, powinien je przyjąć tak jak zawsze, popijając niewielką ilością płynu.
  • Na 24 h przed badaniem chory nie powinien palić papierosów
  • Należy zgłosić personelowi medycznemu skłonności do krwawień, alergie, astmę oskrzelową, wszelkie choroby dróg oddechowych oraz choroby kardiologiczne.

Po badaniu wskazane jest unikanie jedzenia i picia przez minimum 2 godziny ze względu na działanie środków znieczulających, które znoszą odruch połykania.

Warto zacząć jedzenie od potraw rozdrobnionych, półpłynnych lub miękkich i unikać potraw i napojów kwaśnych, które mogą podrażnić gardło.

Badanie zaliczane jest do bezpiecznych, jednak czasami występują skutki uboczne takie jak:

  • spadek ciśnienia krwi, depresja oddechową, skurcz krtani, zaburzenia rytmu serca – związane ze znieczuleniem miejscowym;
  • obrzęk i uszkodzenie strun głosowych, krwioplucie, uszkodzenie krtani, tchawicy lub oskrzeli, duszność – związane z wziernikowaniem;
  • podrażnienie i bolesność gardła.

EBUS

Odmianą badania bronchoskopowego jest EBUS, czyli ultrasonografia wewnątrzoskrzelowa.

Poza kamerą i oświetleniem, na końcu aparatu znajduje się niewielka głowica ultrasonograficzna umożliwiająca wykonanie badania USG przez ścianę tchawicy/oskrzela znajdujących się za tą ścianą i przez to niewidocznych w badaniu bronchoskopowym.

Po potwierdzeniu w obrazie USG zmiany chorobowej wprowadza się przez kanał roboczy aparatu długą elastyczną igłę i nakłuwa się tę zmianę w celu pobrania materiału do badań patomorfologicznych (wykonuje się biopsję).

Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym (do gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli podawany jest środek znieczulający miejscowo). W razie potrzeby w celu poprawy tolerancji badania można podać dożylnie leki uspakajające (tzw. „głupi Jaś”). Należy przy tym pamiętać, że środki te choć poprawiają komfort podczas badania, mogą dodatkowo zwiększać ryzyko powikłań. Preferowane jest, aby osoba badana była w pełni świadoma podczas badania i współpracowała z zespołem wykonującym badanie poprzez spokojne, miarowe oddychanie i wstrzymywanie kaszlu. Badanie wraz ze znieczuleniem trwa około 20-40 minut, a czas utrzymywania aparatu w drogach oddechowych to zazwyczaj ok. 5-15 minut.

Badania zazwyczaj nie są bolesne, choć mogą być nieprzyjemne.

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.