Ścieżka Pacjenta
Ścieżka Pacjenta

Ścieżka pacjenta - krok 2

PODEJRZENIE NOWOTWORU PŁUCA

wizyta u lekarza medycyny rodzinnej

  1. Zacznij od wizyty u lekarza specjalisty medycyny rodzinnej, który jest zwykle najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, zna najlepiej Twój stan zdrowia zdrowia i potrafi ocenić zgłaszane przez Ciebie niepokojące objawy
  2. Lekarz rodzinny wykona badanie podmiotowe i przedmiotowe, które jednak bez badań obrazowych, nie mogą być podstawą do postawienia diagnozy.
  3. Lekarz rodziny skieruje Cię na radiologiczne badanie przeglądowe klatki piersiowej (RTG) w dwóch projekcjach: przedniej i bocznej lub niskodawkową tomografię komputerową.
  4. Lekarz rodzinny może także zlecić inne badania, których nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać na proces nowotworowy, np.: podstawowe badania laboratoryjne morfologia z rozmazem, badanie ogólne moczu oraz dodatkowo badania biochemiczne – stężenie w surowicy krwi kreatyniny, mocznika, sodu, potasu, wapnia, bilirubiny
  5. Z wynikami badań udaj się na kolejną wizytę do swojego lekarza rodzinnego, który skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty, pulmunologa, torakochiruga lub onkologa, jeśli wyniki badań wskazywać będą na raka płuca
UWAGA

Jeśli Twój lekarz rodzinny poinformuje Cię o podejrzeniu raka płuca, poproś o wystawienie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, tzw. Karty DiLO, która umożliwi Ci wizytę u specjalisty bez kolejki oraz szybkie przejście diagnostyki i rozpoczęcie leczenia.

Pytania, które powinieneś/aś zadać swojemu lekarzowi rodzinnemu:
  • Czy objawy, które zauważyłem/am mogą wskazywać na raka płuca?
  • Jakie badania obrazowe powinienem/am wykonać, w jakiej kolejności, aby potwierdzić to podejrzenie?
  • Czy na tym etapie potrzebne są inne badania? Jakie?
  • Jakie są czynniki ryzyka zwiększające możliwość zachorowania na raka płuca?
  • Do jakiego specjalisty powinenem/am się udać, skoro te niepokojące objawy nadal się utrzymują? Gdzie takiego specjalistę znajdę? Co ze skierowaniem – czy dostanę je od pani/pana doktor/a?
  • Czy mogę prosić o wystawienie karty DiLO, by przyspieszyć proces diagnostyki?

Partnerzy serwisu

Stowarzyszenie Szczecin
Stowarzyszenie Gdańsk
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Fundacja To się Leczy
Polskie Amazonki Ruch Społeczny
Alivia Onkofundacja

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.